Genel Notalar

Parfümlerde Beyaz Çiçek Notaları

Yazan DecantALL

Çiçekler grubu içinde bir alt grup olarak bilinse de Beyaz Çiçekler başlı başına bir koku kategorisidir. Beyaz çiçeklere örnek olarak portakal çiçeği, yasemin, gardenya, sümbülteber, frangipani verebiliriz. Hanımeli doğada sarı renkli olsada aslında koku profili olarak sarı çiçeklere ait değildir. (Örnek olarak Mimoza çiçeğini verebiliriz.)

beyaz-cicek-1

Müge ise beyaz renkli olsa da beyaz çiçekler grubunun bazı özelliklerinden yoksun olarak yeşil çiçek olarak sınıflandırılır.
Beyaz çiçekler tüm çiçek grupları içerisindeki en narkotik koku familyasıdır. Koku olarak yeşilimsi, zengin ve insanı mest edicidir. Ayrıca yoğun kadınsı özelliği ile öne çıkmaktadırlar.

beyaz-cicek-3

İçerisinde beyaz çiçek bulunduran parfümler ve özünde bulunan kokuların özelliklerini inceleyelim. Yasemin; baştan çıkarıcı bir kokudur. Yasemin kokusunu evimizde kullandığımızda rahat bir uyku geçirmemizi sağlar. Hafif baharatlı ve topraksı kokusuyla parfümlere sıcaklık ve kalıcılık sağlar.

Beyaz çiçek grubunda bulunan çiçeklerden örnek vermemiz gerekirse; Beyaz Çiçekler, Beyaz Tütün, Boronia, Carissa, Filbahar, Frangipani, Gardenya, Gelinçiçeği, Greyfurt Çiçeği, Hanımeli, İndol, Kafur, Karo Karounde, Leylak, Limon Çiçeği, Madagaskar Yasemini, Mandalina Çiçeği, Mandalina King Çiçeği, Melati, Night Blooming Cereus, Portakal Çiçeği, Sümbülteber, Tatula, Tiare, Yalancı Akasya, Yasemin, Zambak.

Yukarıda yazdığımız çiçekler kullandığımız birçok parfümün içerisinde bulunmaktadır. Peki biz bunların ne kadarını tanımaktayız? Bilmediğimiz o kadar çiçek var ki bunları tek bir görselde toplayıp hazırladım sizler için. Görsel olarak görünce daha da iyi öğrenmiş olacağız. Gelin beraber inceleyelim.

Parfümlerde Beyaz Çiçek Notaları:

beyaz-cicekler-notalari

 

Yazar Hakkında

DecantALL

Yorum Bırakın